Anasayfa / Kitaplar / Stalin üzerine gerçekler

Stalin üzerine gerçekler

 

 8-Stalin

 

Eser Adı: Stalin üzerine gerçekler

Derleyen: Alman Komünist Partisi (ML)

Çeviren: Ümit Koşan

Yayınevi : Yediveren

Orijinal dil: Almanca

Dizi Adı: Araştırma, tarih

Türü : Siyasal

Cilt Bilgisi: Ciltli

Kağıt Bilgisi: Enzo

Basım Tarihi: Ekim 2002, İstanbul

Basım Bilgisi: 1. Basım

Sayfa Sayısı: 192 s.

Kitap Boyutları: 19.5 x 13.5 cm

Etiket Fiyatı: 10.00 TL

 

 

Stalin, sosyalizmi somut bir gerçekliğe dönüştürmüş, tüm ezilen halkların, sömürülen sınıf ve katmanların özlemini, Sovyetler Birliği şahsında gerçek bir olgu olarak ortaya koymuştur. Emperyalist burjuvazinin sınıfsal çürümüşlükleriyle uzlaşmaz ve kararlı savaşımın bayrağı olmuştur. Emperyalistleri ve tüm sömürücüleri tehdit eden, devrim ve sosyalizm kabusunun simgesi haline gelmiştir. Bu nedenle, onun şahsında karalamalarla yerle bir edilmek istenen şey, proletaryanın kurtuluş özlemleridir.

Stalin, emperyalist burjuvazinin ve tüm gericiliğin olduğu kadar, her tür oportünist, revizyonist akımın da baş hedefidir. ML’ye dönük saldırılarına, onun temel tezlerini budama ve revize etme girişimlerine, ilkin Stalin’in salvo ateşine tutmakla başlarlar. Bunun için, burjuvazinin cephaneliğinden aldıkları tüm silahları da devreye sokarlar.

Ezilen ve sömürülen kitleler için ise, eşit ve özgür bir yaşamın, sosyalizmin idealinin gerçekleşmesinin simgesidir Stalin. Emekçilerin yaşam düzeyinin yükselmesinin, kolektif üretim ve kolektif tüketimin, ulusların kardeşçe birarada yaşamasının, proleter demokrasinin yerleşmesinin, üretimde ve yönetimde söz hakkına sahip olmanın adıdır. Onlar için Stalin, sosyalist inşanın mimarı, proletarya iktidarının garantisidir. II. Emperyalist Paylaşım Savaşı’nda faşizmi ve tüm dünya gericiliğini dize getiren büyük askeri dehadır.

 

Bu yazılara da bakabilirsiniz

Yerel seçimlerin ardından YANDAŞ SENDİKALARI KORKU SARDI

Seçimlerin üzerinden daha 15 gün geçmişti ki, Hak-iş,“5500 üyemiz baskıyla sendika değiştirdi” diyerek Memur-Sen’le beraber …

İşkenceci Raci Tetik öldü

Mamak’taki işkenceleriyle nam salan Raci Tetik, 27 Nisan günü 88 yaşında öldü. O, devlet destekli …