Anasayfa / Devrimci Sendikal Birlik / Uğur Konfeksiyon’da işten atılan işçi direniyor

Uğur Konfeksiyon’da işten atılan işçi direniyor

Mart ayının sonlarında Uğur Konfeksiyon’dan işten atılan Okan Karaçam, fabrika önünde direnişe başladı. Karaçam, Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası -Dev-Tekstil’in üyesi ve yöneticisi olduğunu için işten atıldığını belirtti.

Direnişin başlamasının ardından Dev-Tekstil, İkitelli’de bulunan Uğur Konfeksiyon önünde basın açıklaması yaparak üyesine sahip çıktı, direnişe destek verdi. 26 Mart günü, vardiya değişiminde gerçekleştirilen basın açıklamasında, fabrika yönetiminin işçilere uyguladığı baskı, sendikal faaliyete dönük saldırılar teşhir edildi ve örgütlenme çağrısı yapıldı.

Dev-Tekstil üyesi oldukları için daha önce atılan işçilerin mahkemeyi kazandığı ve fabrika yönetiminin işçilere 16 maaş tazminat ödemeye mahkum edildiği vurgulandı. Bu işçilerden biri, yaptığı konuşmada, fabrika yönetiminin, atılan işçileri “terörist, İŞİD’ci olduğu” yönünde kara propaganda yaptığını belirterek, “mahkeme kararı da göstermiştir ki asıl teröristler işçinin emeğini çalanlardır” dedi.

Son konuşmayı bir haftadır fabrika önünde direnen Okan Karaçam yaptı. Karaçam, fabrika yönetiminin işten atma gerekçesi olarak ileri sürdüğü “ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışlar” ve “kendi isteğiyle çıktı” yalanını teşhir etti. “Asıl ahlaksızlar, işçilere küfür, hakaret eden, baskı uygulayan fabrika yönetimidir” dedi. Ve işçileri onurlu bir yaşam ve çalışma koşulları için örgütlenmeye çağırdı.

Okan Karaçam’ın Uğur Konfeksiyon önündeki direnişi sürüyor.

Bu yazılara da bakabilirsiniz

İşçilere “Olağanüstü Hal”; Patronlara “Olağanüstü” Kar!

  Yaklaşık iki yıldır Olağanüstü Hal (OHAL) koşullarında yaşıyoruz. 21 Temmuz 2016’dan bu yana her …

Metal’de TİS imzalandı

2018 metal işçileri grup toplu iş sözleşmesi uzun pazarlıklardan sonra, grev aşamasına gelmiş ve anında …