Anasayfa / Devrimci Sendikal Birlik / KHK mağduru Kenan Güngördü’nün direnişi sürüyor

KHK mağduru Kenan Güngördü’nün direnişi sürüyor

Zeytinburnu Belediye’sinden işten atılan Kenan Güngördü, 4 Ağustos günü belediye önünde basın açıklaması yaptı. KHK’larla yapılan “taşeron işçi düzenlemesi”, binlerce taşeron işçinin işten atılmasına neden olmuştu. Kenan Güngördü, 120 günü aşkın bir süredir belediye önünde “işimi geri istiyorum” talebiyle direnişini sürdürüyor.

PDD’nin de içinde bulunduğu eylem, “İşimi Geri İstiyorum”, “Direne Direne Kazanacağız”, “KHK’lar Gidecek Biz Kazanacağız” sloganlarıyla başladı. Kenan Güngördü burada yaptığı konuşmada, OHAL ve KHK sürecini teşhir etti. AKP “OHAL’i kaldırdık” dese de OHAL’in kalkmadığını, tek adam diktatörlüğünün devam ettiğini belirtti. Güngördü, “KHK’larla haksız yere işten atıldım, benim gibi binlerce kamu emekçisi haksız yere işten atıldı. İşimi geri alana kadar da direnişimi sürdüreceğim” dedi.

Eyleme katılan HDP milletvekili Hüda Kaya, yaptığı konuşmada iş cinayetlerine dikkat çekti. Ardından KESK İstanbul Şubeler Platformu söz aldı ve Platfom olarak her cumartesi bir alanda basın açıklaması yaptıklarını, bu hafta da burada basın açıklaması yapacaklarını, KHK’larla haksız yere işten atılanlar işlerine geri dönene kadar mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti.

Ardından, sendikalaştıkları için işten atılan ve direnişte olan Paksan işçileri adına Uğur İlter söz aldı. İlter, işe taşeron işçi olarak başladıklarını, taşeron sistemine karşı örgütlendiklerini, bu çalışmanın üzerine taşeron sistemini kaldırdıklarını ve Birleşik Metal-iş sendikasının örgütlü olduğu fabrikada kendilerinin de Birleşik Metal-iş’e üye olduklarını anlattı. İlter, “sendikalı olduğumuzdan dolayı işten atıldık” dedi. Ardından “fabrika üretime ara verdiği için biz de direnişimize ara vermek zorunda kaldık” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Direnişçi Kenan Güngördü’nün annesi de söz alarak emekçi bir aile olduklarını, oğlunun bir suçu olmadığını belirtti ve “başkan oğlumu işten attı, ama suçunun ne olduğunu söylemiyor” diyerek isyanını dile getirdi.

Basın açıklaması “KHK’lar Gidecek Biz Kalacağız”, “Direne Direne Kazanacağız” sloganlarıyla sonlandırıldı.

Bu yazılara da bakabilirsiniz

Şeker Fabrikaları’nın kapatılmasına tepkiler

AKP’nin 14 şeker fabrikasını özelleştirme kararına tepkiler giderek artıyor. Başta bu fabrikaların bulunduğu bölgeler olmak …

“Vardım, varım, varolacağım” HER ŞEYE RAĞMEN…

Sıkı durun! / Kaçmadık, yenilmedik! Çünkü Spartaküs, ateş ve ruh demektir!/ Yürek ve can demektir! …