Anasayfa / Genel / 10 Ekim katliamı protesto edildi

10 Ekim katliamı protesto edildi

10 Ekim Ankara Katliamı için, Emek ve Demokrasi Koordinasyonu’nun çağrısıyla Kadıköy’de anma gerçekleştirildi. PDD’nin de bileşeni olduğu Koordinasyon, Kadıköy-Rıhtım’da toplanarak, 10 Ekim katliamında yaşamını yitirenlerin anmasını yaptı, katliam protesto edildi.

Eylemde “10 Ekimi Unutturmayacağız, Affetmeyeceğiz” yazılı, Emek ve Demokrasi Koordinasyonu imzalı pankart açıldı; şehit düşenlerin resimleri taşındı. Kitle toplanır toplanmaz “10 Ekim’i unutma, unutturma”, “10 Ekim şehitleri ölümsüzdür”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı.

Koordinasyon adına basın açıklamasını KESK İstanbul Şubeler Platformu dönem sözcüsü Zeliha Baksi okudu. Açıklamada şunlar söylendi: “Alınan istihbarata rağmen katliam engellenmedi. Katliamın yapılmasında AKP hükümeti çetelere kolaylık sağladı. Katliamın sorumlusu AKP hükümeti ve devletin bürokrasisidir. Yargılamada kamu yöneticileri aklandı. Ne yaparsanız yapın biz arkadaşlarımızın hesabını sormaktan geri durmayacağız. Onların bayrağını taşıyacağız.”

Eylemde Gar katliamında hayatını kaybeden Dicle Deli’nin babası Faik Deli de bir konuşma yaptı. Mahkemenin bir tiyatrodan ibaret olduğunu, ceza alanların piyon olduğunu belirttikten sonra, “katliamda içişleri bakanlığının, sağlık bakanlığının, valinin, emniyet müdürünün suçu yok mu? Esas suçlu bunlar” dedi. Eylem konuşmalardan sonra bitirildi.

Ayrıca İstanbul’da İHD saat 12’de Cağlayan Adliyesi önünde, üniversite öğrencileri de saat 5’te İstanbul Üniversitesi’nde 10 Ekim katliamını protesto ettiler, katliamda yaşamını yitirenleri andılar.

10 Ekimde katliamında yaşamını yitirenler Ankara, Hatay, Sinop, Van, Mersin de içlerinde olmak üzere, bir çok ilde anıldı. Devlet, Van ve Mersin’de anma yapanlara saldırdı, katılanları gözaltına aldı.

Bu yazılara da bakabilirsiniz

ankara-katliami

10 Ekim’in birinci yılında ANMA ve PROTESTOLAR

Geçen yıl 10 Ekim’de Ankara Garı önünde devlet destekli IŞİD militanlarının gerçekleştirdiği bombalı saldırıda, yüzü …

55kapak

OHAL, halka karşıdır! GÜN MÜCADELE GÜNÜDÜR!

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal Uygulaması, (OHAL) sözde darbecilere karşıydı. Başbakan …