Anasayfa / Genel / Çağdaş Büyükbaş serbest bırakılsın!

Çağdaş Büyükbaş serbest bırakılsın!

Proleter Devrimci Duruş dergisi sahibi ve eski yazı işleri müdürü Çağdaş Büyükbaş, 11 Ağustos 2017 tarihinden buyana tutsak…

Çağdaş Büyükbaş, dergide çıkan yazılardan dolayı 1 yıl 10 ay ceza almış, 11 Ağustos 2017’de tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne götürülmüştü. Kalan cezasının 1 yılın altına düştüğü Ocak 2018’den itibaren de serbest bırakılması gerekiyordu. Bu yönde yapılan başvurular reddedildi. Çağdaş’ın içeride kaldığı dönemde de “siyasi faaliyetlerini sürdürdüğü” söylenerek, bu haktan yararlanamayacağı bildirildi. Gerekçe olarak da “hangi koğuşta kalmak istiyorsun” sorusuna, Çağdaş’ın “siyasi koğuş” cevabı vermesi gösterildi.

Çağdaş Büyükbaş, zaten siyasi bir derginin sahibi ve yazıişleri müdürüydü. Tutuklanma nedeni de, Kürt halkına yönelik baskı ve şiddeti konu alan yazılardı. Bunlardan dolayı “terör örgütü propagandası yapmak”, “halkı kin ve nefrete tahrik etmek” gibi iddialarla yargılandı ve ardından ceza verilerek hapse atıldı. Bu iddialarla yargılanan, üstelik devrimci bir yayın organının yazıişleri müdürlüğünü üstlenen bir kişinin, siyasi koğuşta kalması doğaldır, dahası siyasi bir haktır.

AKP hükümetinin işbaşına geldiği 16 yılda tutuklu sayısı 4 kat artmış. 31 Aralık 2002 tarihinde hükümlü sayısı 34 bin 808 iken, 2018 Ekim ayı itibarıyla toplam mahkum sayısı 258 bin 643’tür. Bu rakam, birçok ilin nüfusunu bile geçiyor. Bunların 3 bini çocuk yaşta. 1848 kişi ise öğrenci. Önümüzdeki yıl için 45 yeni cezaevi daha yapmayı planlıyorlar. Dahası bunu bir seçim vaadi olarak sunuyorlar. AKP’nin Yozgat milletvekili, illerine yeni cezaevi yapılacağı müjdesini veriyor. Cezaevini “bacasız fabrika” olarak tanımlıyor.

Anlaşılıyor ki, cezaevlerini sadece muhalifleri susturmak için değil; aynı zamanda “ucuz işgücü deposu” olarak kullanmak amacını güdüyor. Böylece krizin yükü, işçi ve emekçilerin yanında mahkumlara da bindiriliyor.

Zindanlar Yıkılsın Tutsaklara Özgürlük!

Bu yazılara da bakabilirsiniz

Tutsaklardan mektuplar

Merhabalar, Mektubunuzu aldım, sevindim. Hemen yazamadım çünkü mektup yasağı başladı tekrar. Bundan sonra da iki-üç …

Çağdaş Büyükbaş serbest bırakılsın!

Proleter Devrimci Duruş dergisi sahibi ve eski yazı işleri müdürü Çağdaş Büyükbaş, 11 Ağustos 2017 …