Anasayfa / Genel / Gazi katliamının 24. yılında şehitler anıldı

Gazi katliamının 24. yılında şehitler anıldı

Gazi Katliamı’nın ve buna karşı direnişin 24. yılında, Gazi Mahallesi’nde yapılan yürüyüşle katledilenler anıldı. 11 Mart 1995’te devlet güçleri ve kontrgerilla tarafından kahvehanelerin taranmasıyla başlayan direniş, 15 Mart’a kadar sürmüş ve tüm İstanbul’u etkisi altına almıştı. Ümraniye de eylem alanına dönüşmüş, yapılan yürüyüşe polis ateş açmıştı. Kahvehanelerin taranmasına karşı Gazi Mahallesi’nde barikatlar kurarak direnen devrimciler ve halkın üzerine polislerin ateş açması sonucu 23 kişi katledilmişti. Katliamdan sonra açılan göstermelik mahkemeler ise katilleri aklamıştı.

Katliamın yıldönümünde Gazi Cemevi önünde saat 11.00’de toplanan aileler, devrimciler ve Gazi emekçileri, şehit resimlerinin yer aldığı “Gazi ve Ümraniye Katliamını unutma unutturma” pankartının arkasında kortej oluşturarak eski PTT önüne yürüdü. Burada karanfiller bıraktı, basın açıklaması gerçekleştirdi.

Buradaki anmanın ardından tekrar kortejler oluşturarak Gazi Mezarlığı’na yürüdü. Mezarlıktaki anma, devrim ve Gazi şehitleri için saygı duruşu ile başladı. Basın açıklamasını, eylemi düzenleyen kurumlar adına, Gazi şehidimiz Zeynep Poyraz’ın ablası Kibar Poyraz okudu. Açıklamada katliamın gerçekleşmesi ve sonrasında yaşanan mahkeme sürecinden bahsedilerek devletin sorumluluğuna vurgu yapıldı.

Yürüyüş ve anma boyunca “Katiller halka hesap verecek”, “Gazi’yi unutma, unutturma”, “Yaşasın Gazi direnişimiz”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Gazi şehitleri ölümsüzdür”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Katil polis mahalleden defol”, “Gazi faşizme mezar olacak” sloganları atıldı. Yürüyüş ve anma sırasında polis caddede ve sokak aralarında yoğun bir abluka uyguladı.

Yürüyüşe ve anmaya aralarında Proleter Devrimci Duruş, Kaldıraç, ESP, Halk Cephesi, Mücadele Birliği’nin de olduğu çok sayıda devrimci-demokrat kurum ve parti katıldı.

Bu yazılara da bakabilirsiniz

gazi-2017

Gazi şehitleri anıldı

Gazi Mahallesi’nde devletin gerçekleştirdiği katliam ve yaşanan direniş, 22. yılında bir kez daha anıldı. Bu …

barikat

Taş, yürek, barikat… GAZİ DİRENİŞİ

Gazi Direnişi, 12 Mart 1995’te Cemevi’ne yakın bir kahvehaneye düzenlenen kontrgerilla saldırısı ile başladı. Saldırı …