Anasayfa / Genel / İstanbul’da kitle örgütlerinden kayyum protestosu

İstanbul’da kitle örgütlerinden kayyum protestosu

Diyarbakır, Mardin ve Van belediyelerine kayyum atanmasını protesto etmek için eylemler sürüyor. Kayyum atanan kentlerde, İstanbul’da, Ankara’da ve başka kentlerde yapılan eylemlere polis vahşice saldırırdı, onlarca kişi gözaltına alındı. Sadece eylem anında değil, eylem sonrasında da eyleme katılanlar ve bu eylemleri haber yapan gazetecilerin evlerine baskınlar düzenlendi.

İstanbul’da 23 Ağustos’ta DİSK, KESK, TTB ve TMMOB ve 78 kurumun çağrısıyla Kadıköy’de Beşiktaş İskele Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı ve kayyum darbesi protesto edildi. Saat 19.00’da başlayan eyleme Proleter Devrimci Duruş okurları da dövizleriyle katıldı. Eylemde “Faşizme karşı omuz omuza”, “Direne direne kazanacağız”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Her yer Amed her yer direniş” sloganları atıldı.

Basın açıklamasından önce eski eşi tarafından katledilen Emine Bulut’la ilgili açıklama yapıldı ve bu cinayetlerin politik olduğu vurgulandı. Basın açıklamasında ise kayyumların tanınmadığı ifade edilirken, halkın iradesine saygı gösterilmesi ve görevden alınan belediye başkanlarının görevlerine iade edilmesi istendi. Açıklama sloganlarla bitirildi.

Sonrasında HDP Gençlik Meclisleri ikinci bir basın açıklaması düzenlemek istedi; ancak polis kitleye saldırdı. 8 kişi gözaltına alındı.

Ankara Mamak Tuzluçayır Mahallesi’nde yapılmak istenen basın açıklamasına da polis saldırdı ve 12 kişi gözaltına alındı.